موقعیت شما: مقالات طب سالمندی 15 شرط سفر در سالمندي

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

15 شرط سفر در سالمندي


دكتر اميرعلي سهراب ‌پور

متخصص داخلي

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران

توصيه‌هاي طبي زير مي‌تواند به سالمندان کمک کند تا سفري آسوده و سالم را تجربه کنند.

1. اگر دچار بيماري خاصي هستيد، قبل از مسافرت به پزشکتان سر بزنيد تا با انجام معاينه و بررسي شرايط شما را كنترل و در صورتي كه احتياج به تزريق واکسن داشته باشيد، واکسن لازم را برايتان تجويز كند.

2. زنگ ساعت يا تلفن همراه خود را براي مصرف داروها فعال كنيد.

3. شايد در طول مسافرت به شما آنقدر خوش بگذرد که فراموش کنيد داروهايتان را بخوريد ولي اين اصلا خوب نيست و ممکن است مسافرت شما خراب شود. مي‌توانيد از يکي از همراهانتان بخواهيد زمان داروهايتان را به شما يادآوري کند يا ساعت زنگ ‌دار يا ساعت تلفن همراهتان را طوري تنظيم کنيد که ساعت‌هاي مصرف دارو زنگ بزند. حتما مقدار کافي از داروهاي روزانه ‌تان را همراه ببريد. شايد اگر داروهايتان در طول مسافرت تمام شود، نتوانيد نسخه دارو را به آساني تجديد کنيد. همسفران را از بيماري خود مطلع كنيد و در صورت مشاهده علايم ناراحتي به آنها اطلاع دهيد.

4. هواي پاهايتان را داشته باشيد. در طول سفر در صندلي عقب بنشينيد و كمربند ايمني را ببنديد. هرگز به مدت طولاني ثابت در اتومبيل ننشينيد و تحرك داشته باشيد. براي پيشگيري از لخته شدن خون در رگ ‌هاي پا، هنگامي که روي صندلي قطار، هواپيما يا اتوبوس نشسته‌ايد، عضلات پا را هرازچندگاهي منقبض و گاهي آنها را دراز کنيد.

5. بهتر است بطري‌هاي آب معدني همراه داشته باشيد. استفاده از آب شيرهاي شهري که به آن سفر مي‌کنيد، ممکن است چندان سالم نباشد. از همين آب براي شستشوي دهانتان پس از مسواک زدن و حتي شستن دندان مصنوعي ‌تان استفاده كنيد.

6. شايد در طول سفر وسوسه شويد غذاي رستوران يا ساندويچ‌ و... بخوريد. فراموش نكنيد دستگاه گوارش شما در سنين سالمندي بسيار حساس است و ممكن است اين وسوسه شما را دچار مشکل کند. از مصرف غذاهاي چرب و شور هم بپرهيزيد.

7. در طول سفر زياد فعاليت نکنيد، به‌خصوص اگر به مناطق جنوبي کشور يا کشورهايي سفر مي‌کنيد که آب و هواي گرم دارند. از خوردن يخ و بستني غيرپاستوريزه در سفر پرهيز کنيد چون ممكن است حاوي ميكروب باشد.

8. در طول مسافرت در هواپيما يا قطار اگر امکان زمين خوردنتان حين تکان‌هاي اين وسايل نقليه وجود نداشت، كمي پياده‌ روي كنيد. اگر هم با اتومبيل در حال مسافرت هستيد، در مكان‌هايي كه امكان دارد، توقف كنيد تا كمي راه برويد. درون هواپيما از مهمانداران بخواهيد کمک کنند روي صندلي کنار راهرو بنشينيد تا حرکت دادن پا برايتان به راحتي ممکن باشد.

9. ترجيحا در سفر ميوه‌هايي را ميل کنيد که بتوان پوست آنها را گرفت. به اين ‌ترتيب خطر ابتلا به اسهال و بيماري‌هاي گوارشي ديگر در سفر کاهش مي‌يابد.

10. اگر دچار ناراحتي قلبي هستيد و وضعيتتان چندان مساعد نيست، بهتر است به سفر نرويد اما اگر وضعيت مشخص و ثابتي داريد، سفر مانعي ندارد. اگر دچار نارسايي قلبي يا پرفشاري خون شده‌ايد، يا به تازگي سكته كرده‌ايد، سفر با هواپيما به شما توصيه نمي‌شود. از آنجا كه كاهش آب بدن و گرمازدگي مي‌تواند باعث افزايش ضربان قلب و سرما باعث افزايش فشارخون شود، سفر به مكان‌هاي خيلي گرم يا سرد توصيه نمي‌شود. حتما مراقب غذاهايي که مي‌خوريد باشيد؛ بسياري از آنها به مقدار فراوان نمک دارند.

11. اگر از دندان مصنوعي، عينک، عصا يا سمعک استفاده مي‌کنيد، آنها را در جايي امن و مناسب نگهداري کنيد و مراقب باشيد آنها را جا نگذاريد.

12. قبل از سفر، اطلاعاتي در مورد
آب و هواي مقصد سفر كسب كنيد و لباس مناسب با خود همراه داشته باشيد. در مناطق آفتابي از کلاه و کرم ضدآفتاب استفاده و به اندازه کافي استراحت کنيد.

13. از بلندكردن و جابجايي اجسام سنگين اجتناب و از کيف و چمدان چرخدار استفاده کنيد و از همراهان کم‌ سن و سال خود کمک بگيريد.

14. اگر به ديابت مبتلا هستيد، حين سفر صندل‌هاي پلاستيكي نپوشيد زيرا ممكن است پاهايتان خيلي به درد حساس نباشد و كوچك ‌ترين زخمي باعث عفونت قارچي شود.

15. اگر ديابت داريد، پابرهنه كنار دريا يا روي شن‌ها راه نرويد به‌ خصوص اگر شن‌ها گرم هستند. ضمنا هر شب پاي خود را وارسي کنيد، بشوييد و خشک کنيد تا جلوي ابتلا به پاي ديابتي را بگيريد.

سلامت

معرفی تنها مولتی ویتامین مینرال حاوی پربیوتیک برای سالمندان